تبلیغات
موفقیت از ما دور نیست

سیستم عامل لینوكس

دوشنبه 28 فروردین 1391   04:30 ب.ظ   متینه علی محمدی

گنو/لینوکس یا بطور مختصر لینوکس یک سیستم عامل است. شما هم اکنون سیستم عاملی روی رایانه خود دارید 

و می دانید که سیستم عامل، مهمترین برنامه ی رایانه است.

که وظیفه ی مدیریت سایر برنامه ها، مدیریت سخت افزار و ارتباط میان نرم افزار با سخت افزار را بر عهده دارد. سیستم عامل شما ممکن است:
مایکروسافت ویندوز (نسخه ای از داس، یا ویندوز)
اپل مکینتاش
یونیکس
سیستم عامل های دیگری

لینوکس یک سیستم عامل شبیه یونیکس است که هسته ی آن توسط فردی با نام "لینوس توروالدس" که در اوایل دهه ی نود، دانشجوی دانشگاه هلسینکی فنلاند بود نوشته شد؛ و اولین نسخه ی آن در سال ۱۹۹۱ انتشار یافت. سپس نرم افزارهایی که پروژه ی "گنو" تهیه و تولید کرده بود، در کنار این هسته قرار گرفت، و سیستم عامل گنو/لینوکس را تشکیل داد. از آن جایی که بسیاری از نرم افزارهای مهم درون این سیستم، از محصولات پروژه ی گنو می باشد نام صحیح این سیستم عامل "گنو/لینوکس" است.

لینوکس مزیت های بسیاری نسبت به سایر سیستم عامل ها دارد. به طور خلاصه می توان نقاط قوت لینوکس را در زیر خلاصه کرد:
امنیت بسیار بالا به دلیل وجود دیواره ی آتش در هسته ی سیستم عامل
وجود لایه های امنیتی مختلف در آن
تعداد انگشت شمار ویروس های رایانه ای شناخته شده برای آن
پایداری بسیار بالا به دلیل طراحی درست هسته، بدین صورت که اشکال در یک نرم افزار باعث ناپایداری کل سیستم نمی گردد
سرعت بالای سیستم عامل، به دلیل در دسترس بودن کد متن برنامه، و در نتیجه امکان کامپایل برنامه برای یک سخت افزار خاص
قیمت بسیار پایین آن، از آن جایی که خود سیستم عامل و اکثر نرم افزار های آن به رایگان در دسترس می باشند

لینوکس همچنین یک هسته ی کاملا چند وظیفه ای می باشد، و حتی از سال ها قبل از آنکه ویندوز به وجود آمده باشد و در زمانی که داس یک سیستم عامل تک وظیفه ای بود؛ این سیستم توانایی اجرای چند وظیفه به صورت همزمان را داشت. لینوکس سیستمی چند کاربری است، و این مفهوم را به حد اعلای خود رسانده، زیرا چند کاربر، می توانند از یک سیستم به طور همزمان و بدون دخالت در وظایف یکدیگر استفاده کنند. نسخه ی فعلی هسته ی لینوکس که نسخه ی ۴/۲ است، توانایی بهره وری از ۸ پردازنده را به صورت همزمان دارد، و این قابلیت در نسخه ی بعدی آن به ۱۶ پردازنده خواهد رسید.

مهمترین برتری لینوکس، نسبت به سیستم عامل های انحصاری آن است که این سیستم نرم افزار آزاد است. هیچ شرکت، دولت یا گروهی صاحب لینوکس نیست. شرکت ها و گروه های بسیاری اقدام به تولید مجموعه نرم افزارهای خود، که "پخش" نام دارد کرده اند. تعداد دقیق پخش های لینوکس مشخص نیست، اما آنچه که مسلم است آن است که بیش از ۲۰۰ پخش ثبت شده ی لینوکس وجود دارد. هر شخصی، با کمی دانش فنی و کمی وقت می تواند سیستم عامل گنو/لینوکس خودش را درست کند. با این وجود اکثرا افراد ترجیح می دهند که از پخش های از پیش ساخته شده استفاده کنند.

از معروفترین پخش های لینوکس:

دبیان (Debian)
رد هت (RedHat)
مندریک (Mandrake)
سوزه (SuSE)
جنتو (Gentoo)

لینوکس هم همانند مایکروسافت ویندوز، و در حقیقت همانند تمام سیستم عامل های دیگر بر روی دیسک سخت نصب می شود. در حقیقت، لینوکس تقریبا روی هر نوع سازه ی رایانه ای قابل نصب است. از سازه ی IA32 که اکثر ما از آن استفاده می کنیم، و شامل پردازنده های Intel و AMD می شود، تا سازه ی PowerPC (پردازنده های IBM و Motorola)، سازه ی Sparc (پردازنده های Sun)، سازه ی Alpha (پردازنده های HP)، و سازه های دیگری که ذکر آن ها در اینجا ضرورتی ندارد. لینوکس همچنین می تواند به آسانی در کنار سایر سیستم عامل ها از جمله مایکروسافت ویندوز، بر روی یک رایانه قرار گیرد. در این حالت شما یک رایانه ی به اصطلاح Multi Boot خواهید داشت، و هنگام روشن نمودن رایانه، سیستم عامل مورد نظرتان را انتخاب کرده و وارد آن می شوید.


»


طبقه بندی: علمی،